کاشمر را بهتر بشناسیم

کاشْمَر، در شرق ایران و جنوب غربی استان خراسان رضوی قرار دارد. جمعیت این شهر بر پایهٔ نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، برابر با ۸۱٬۵۲۷ نفر بود. کاشمر در حدود ۲۰۰ کیلومتری مشهد قرار دارد. در بررسی نام این شهر به بیش از بیست نام برخورد شده‌است که با یک جمع‌بندی می‌توان تمامی آن‌ها را در واژگان «کاشمر»، «ترشیز»، «بست» و «سلطان آباد» خلاصه کرد. به این ترتیب واژهٔ کشمر، که می‌تواند به معنای آغوش مادر گرفته شود، با گذشتن از شکل‌های کیشمر و کشمار، سرانجام به گونه کاشمر در آمده و در همین صورت بازمانده‌است. از محصولات مهم این شهر می‌توان به زعفران، انواع مختلف انگور، کشمش، و انواع فرش دستباف اشاره کرد.قالی‌بافی، زیلوبافی، گیوه بافی، تهیه پارچه‌های دست‌باف و بافتن چادرشب ابریشمی مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. قالی بافی کاشمر چه از نظر کمیت و چه از نظر کیفیت دارای شهرت خاصی بوده است و عواید حاصلهٔ از ان بالاترین رقم اهالی را تشکیل می‌دهد. قالی و قالیچه بافت این شهرستان بیش‌تر پشمی و دارای طرح‌های کاشمری و کاشانی و نقش‌های زیرخاکی، لچک، ترنج، اسکیمی، تخت جمشید، درختی، سه کله (قالیچه)، چهار رقصی، طرح و ترکمنی (قالیچه) و گل‌توره‌ای (قالیچه) هستند. شهردار کنونی این شهر مهندس سید جعفر سلیمانی است که در پاییز ۹۲ با رای قاطع ۷ نفر از ۹ نفر عضو شورای چهارم شهر کاشمر برای چهار سال انتخاب شد.مهندس سید حسین حسینی یزدی رییس فعلی شورای شهر کاشمر نیز با هفت سال شهرداری، ازبین چهل و چهار شهردار کاشمر، بیشترین سال شهرداری و موفق ترین شهرداری در کاشمر و استان خراسان رضوی را داشته است.

در تاریخ تیمور لنگ، ترشیز را در سال ۷۸۴ هـ. ق، به سازش گشود. از آن پس، شاهان و شاهزاده گان تیموری تا اوایل سده ۱۰ هـ. ق، ترشیز را در اختیار داشتند. آخرین آنان، یعنی سلطان حسین میرزا بایقرا، تا سال ۹۱۰ هـ. ق، خراسان را در دست داشت. پس از او چندی اوزبک‌ها به رهبری محمد خان شیبانی، بر خراسان چیره شدند. از این زمان تا استقرار کامل صفوی، ترشیز را گاه حاکمان اوزبک و گاه سردارانی از طایفه‌های صفوی، چون شاملو و استاجلو، اداره می‌کردند. در اواخر حکومت شاه تهماسب، ترشیز در دست محمود خان صوفی اوغلی بود و در روزگار محمد شاه صفوی، نخست ترشیز را به همان محمود خان دادند، و سپس شاه علی سلطان افشار حاکم کاشمر گردید.

جاذبه های گردشگری کاشمر

جاده کوهستانی کاشمر به نیشابور(کلاته)

جاده بسیار زیبای کاشمر به نیشابور و مخصوصاً ابتدای آن که به بخش سرسبز روستای کوهسرخ منتهی میشود یکی از زیباترین و جذابترین جاده های ایران است

پارک کودک

این جاده که به اصطلاح "کلاته کاشمر" هم گفته میشود با وجود باغات متعدد و رود و آبشار های زیبا جذابت آن را دو صد چندان کرده است.

مناظر و کوههای اطراف کلاته

وجود اماکن تفریحی و استراحتگاه های زیاد این جاده را محل مناسبی برای گردشگران و حتی کاشمری ها تبدیل کرده است.

آرامگاه سید حسن مدرس (مصلّا)

این بنا در سال ۱۳۶۳ شمسی به جای مقبره کوچک قبلی و در میان باغ وسیع و محصوری در کاشمر ساخته شده‌است. بنای آرامگاه که از یک گنبد خانه مرکزی، چهار ایوان و گنبد فیروزه‌ای شکل گرفته به سبک معماری اسلامی و به اسلوب عصر صفوی بنیان گردیده‌است .

مصلّای شهید مدرس

در کنار این آرامگاه پارک مصلا نیز پذیرای گردشگران هست سید حسن مدرس از سادات طباطبائی – سیاسی دوره مشروطیت بود وی در سال ۱۲۸۷ ش در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۸ به تهران مسافرت کرد وبه دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت.

مصلّای شهید مدرس

در سال ۱۳۰۷ ش به خواف و سپس به کاشمر تبعید گردید. وی سرانجام در سال ۱۳۱۶ ش در این شهر با دستور رضاشاه به شهادت رسید.

آرامگاه سید حمزه بن موسی‌کاظم(باغمزار)

باغمزار یا بقعه امامزاده سید حمزه : در مرکز شهر کاشمر در باغی به مساحت هشت هکتار مشهور به باغمزار با درختان سرو چند صد سالهٔ، بقعه و بارگاهی که با زیر بنای دو هزار متر مربع مشتمل بر گنبد خانه، گلدسته‌ها، رواق‌ها و.... در محل باغمزار بنا شده منسوب به مدفن سید حمزه بن موسی پسر امام موسی کاظم است.

باغمزار

هر چند اقوال دیگری مبتنی بر دفن ایشان در اماکن دیگری وجود دارد حتی مقابر و آرامگاههایی هم با همین نام در سیرجان، قم، شیراز، مدینه منوره، چهار فرسنگی کربلای معلا و ... وجود دارد ولی برخی از مورخین قبر ترشیز (کاشمر) را واقعی تر می‌دانند .

بقعه امامزاده سید حمزه(باغمزار)

بنا بر شواهد این مکان در دوران صفویه بنیان گردیده و در دوره‌های مختلف از جمله در سالهای اخیر مرمت و کاشیکاری و بناهایی نیز به آن افزوده شده‌است. ساختمان و بارگاه امامزاده بر سکویی مرتفع قرار گرفته و تزئینات آن از جمله کاشیکاریها، آینه کاری و دیگر عناصر تزئینی است که در سال ۱۳۹۹ ه.ق به این مجموعه الحاق شده‌است.

آرامگاه سید مرتضی ابن موسی الکاظم

در ابتدای کاشمر از سمت نیشابور و آرامگاه سید مرتضی ابن موسی الکاظم قرار دارد که در بین کاشمری ها به سید مرتضی مشهور است.

سید مرتضی

مدفن امام زاده سید مرتضی ابن موسی پسر امام موسی کاظم در شمال شهرستان کاشمر قرار دارد که ضمن ارائه خدمات به گردشگران و زائران محلی برای اسکان این زائران و مسافران در کاشمر فراهم کرده است.

سید مرتضی

اماکن تفریحی اعم از پارک جنگلی و کوهستان پارک سید مرتضی در اطراف آرامگاه این مکان را به اصلی ترین مکان استراحتگاه مسافرین و زائرین تبدیل کرده است.

هنرمندان کاشمری

فریدون جیرانی

کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، فیلمبردار، و مجری کارشناس مطرح و سرشناس

احمد کاوری

احمد کاوری بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون

ستاره اسکندری

بازیگر سینما و تلویزیون

لاله اسکندری

بازیگر سینما و تلویزیون

ساناز کاشمری

ساناز کاشمری عضو گروه موسیقی آریان

سحر کاشمری

سحر کاشمری عضو گروه موسیقی آریان

خانه
رهن و اجاره
زمین
وام